PREDAVANJA PO POZIVU

RAJNA DRAGIĆEVIĆ

Pravci i izazovi srpske leksikografije u XXI veku

(sažetak predavanja)

Prof. dr Rajna Dragićević redovni je profesor na Katedri za srpski jezik sa južnoslovenskim jezicima Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, predsednik Saveza slavističkih društava Srbije, sekretar Komisije za tvorbu reči Međunarodnog komiteta slavista, član Komisije za etnolingvistiku Međunarodnog slavističkog komiteta, glavni urednik Južnoslovenskog filologa, član uredništva velikog broja srpskih i stranih časopisa. Na Filološkom fakultetu u Beogradu diplomirala je 1991, magistrirala 1993. i doktorirala 1999. Osnovne su oblasti njenog istraživačkog rada leksikologija, tvorba reči i leksikografija srpskog jezika. Autor je više od 250 radova i 5 monografija: Pridevi sa značenjem ljudskih osobina u savremenom srpskom jeziku (2001), Leksikologija srpskog jezika (2007, 2010), Verbalne asocijacije kroz srpski jezik i kulturu (2010), Leksikologija i gramatika u školi (2012), Srpska leksika u prošlosti i danas (2018). Jedan je od autora 4 rečnika: Rečnika srpskoga jezika Matice srpske (2007), Asocijativnog rečnika srpskog jezika (2005), Obratnog asocijativnog rečnika (2011) i Semantičko-derivacionog rečnika, II sveska. (2006). Urednik je 10 kolektivnih monografija, od kojih se dve isključivo odnose na leksikografiju: Savremena srpska leksikografija u teoriji i praksi (2014) i Srpska leksikografija od Vuka do danas (s M. Tešićem i N. Ivanovićem, 2018). Napisala je i dva udžbenika iz gramatike srpskog jezika za osnovnu školu. 

SIMON KREK

Elektronska leksikografija
u XXI veku

(sažetak predavanja)

Dr Simon Krek naučni je saradnik u Laboratoriji za veštačku inteligenciju na Institutu Jožef Stefan u Ljubljani te upravnik Centra za jezičke resurse i tehnologije pri Univerzitetu u Ljubljani. Područja su njegova interesovanja leksikografija i leksikogramatika, korpusna lingvistika, računarska obrada prirodnog jezika (i to slovenačkoga), infrastruktura jezičkih tehnologija (za slovenački jezik) i računarski potpomognuto učenje i podučavanje. Karijeru je započeo kao glavni redaktor Velikoga englesko-slovenačkog rečnika, projekta u okviru kojega je sastavljen prvi reprezentativni elektronski korpus slovenačkog jezika. Od 2008. do 2013. bio je nosilac vodećega slovenačkog projekta u oblasti jezičkih tehnologija, u okviru kojega su izrađeni značajni jezički resursi i alati za slovenački jezik: korpusi pisanog jezika, korpus govornog jezika, mrežni konkordanseri, alati za računarsku obradu slovenačkog jezika, leksikoni i leksičke baze podataka itd. Od 2008. sudelovao je u radu nekoliko evropskih projekata, a u sklopu programa Horizont 2020 vodio je projekat ELEXIS (European Lexicographic Infrastructure, srp. Evropska leksikografska infrastruktura), s čijom se realizacijom krenulo 2018. i koji je trajao do 2022. godine. Više informacija možete pronaći na internetskim stranicama ovoga predavača.

ANJA NIKOLIĆ-HOYT

Konceptualna leksikografija između proizvoljnosti i sustava 

(sažetak predavanja)

Dr Anja Nikolić-Hoyt diplomirala je 1989. godine komparativnu književnost i opću lingvistiku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na istom je fakultetu magistrirala 1995. i doktorirala 2001. godine, obranivši disertaciju posvećenu izradi tezaurusa hrvatskoga jezika. Od 1992. godine zaposlena je u Zavodu za lingvistička istraživanja HAZU, danas u zvanju znanstvene savjetnice i na položaju upraviteljice Zavoda. Članica je Odbora za leksikografiju HAZU. Osnovna su područja njezina znanstvenog interesa konceptualna i povijesna leksikografija, semantika, pragmatika te lingvistika jezika u dodiru. Voditeljica je projekta dovršavanja Benešićeva Rječnika hrvatskoga književnoga jezika od preporoda do I. G. Kovačića i suurednica novih njegovih svezaka (XIII [s–spužvast] 2013. i XIV [spužvica–švrljuga] 2014). Od 2008. godine vodi projekt izrade Somatskoga tezaurusa hrvatskoga jezika. Objavila je niz radova i dvije monografije iz tezaurusne leksikografije: Konceptualna leksikografija: prema tezaurusu hrvatskoga jezika (2004) i Tezaurusni portret čovječjega tijela (2014). Izlagala je na brojnim skupovima u Hrvatskoj i u inozemstvu. U svojstvu vanjskoga suradnika predavala je na diplomskom studiju Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, te kao gost predavač na doktorskom studiju kroatistike istog fakulteta i na studiju kroatologije pri Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu.

DaNKO ŠIPKA

Rječnik u društvu
i društvo u rječniku

(sažetak predavanja)

Prof. dr hab. Danko Šipka redovni je profesor Državnog univerziteta Arizone. Doktorat u oblasti lingvistike stekao je na Univerzitetu u Beogradu 1989, doktorat u oblasti psihologije na Poljskoj akademiji nauka 1998, a habilitaciju i titularnu profesuru na Univerzitetu Adama Mickjeviča 2001. odnosno 2010. Bio je gostujući profesor na semestralnom boravku na Australijskom državnom univerzitetu, Univerzitetu Kolumbija, Univerzitetu Hokaido, Univerzitetu Ludviga i Maksimilijana, Univerzitetu u Beogradu, te nekoliko poljskih univerziteta. Bavi se uglavnom leksikologijom i leksikografijom, a u njegove novije knjige ubrajaju se sljedeće: Lexical Conflict (2015), Lexical Layers of Identity (2019), The Geography of Words (2021), sve tri kod Cambridge University press, Water, Whiskey, and Vodka: A Story Of Slavic Languages (Georgetown University Press, 2023). Sa Vejlsom Braunom uredio je The Cambridge Handbook of Slavic Linguistics (izlazi 2024). Radi kao ispitivač jezika te evaluator programa odnosno projekata i prevodilac za različite službe Sjedinjenih Američkih Država. Držao je predavanja po pozivu u dvadeset zemalja, član je različitih uređivačkih odbora.